Міжнародна конференція

Норвезько-українська співпраця у сфері освіти та бізнесу: ключові ідеї та перспективи

8–10 грудня у норвезькому місті Буде відбулася міжнародна конференція, що зібрала представників освіти та бізнесу двох країн. Конференція складалася з трьох основних частин. У перший день дванадцять українських навчальних закладів – учасників міжнародного проекту соціальної адаптації військовослужбовців та членів їхніх сімей представили свої презентації. Другого дня відбулося підписання Меморандуму про міжнародну співпрацю університетів України та Норвегії і обговорення напрямів бізнес-співпраці між двома країнами. Третій день був присвячений обговоренню основних положень нового спільного проекту «Підвищення кваліфікації державних службовців України в питаннях євроінтеграції».

Конференція стала продовженням бізнес-форуму, що пройшов у Києві під час візиту прем'єр-міністра Норвегії Ерни Солсберг до України 17–18 листопада 2014 року.

Конференція 2014 / м. Буде

Уперше за одинадцять років співпраці в Норвегії зібралися керівники дванадцяти університетів України. Вони обговорили перші результати виконання проекту «Україна – Норвегія» в осінньому семестрі 2014 року і перспективи взаємодії у вирішенні важливої державної проблеми України – соціальної і професійної адаптації військовослужбовців силових структур України та членів їхніх сімей до активної діяльності в умовах громадянського суспільства з ринковою системою відносин. Україну представляли такі університети: Національний університет «Львівська політехніка», Університет економіки та права «КРОК», Тернопільський національний економічний університет, Одеський національний університет імені І.І. Мечникова, Чорноморський державний університет імені Петра Могили, Міжнародний класичний університет «Україна – Південь», Південноукраїнський національний педагогічний університет імені К.Д. Ушинського, Кіровоградська льотна академія Національного авіаційного університету, Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу, Вінницький державний політехнічний університет, Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича та Київський національний університет імені Тараса Шевченка.

До складу делегації для участі в конференції від Університету економіки та права «КРОК» ввійшли:

  • Захаров Олександр Іванович, професор, кандидат економічних наук, директор Навчально-наукового інституту менеджменту безпеки Університету економіки та права «КРОК», завідувач кафедри управління фінансово-економічною безпекою Університету економіки та права «КРОК»
  • Паращенко Людмила Іванівна, доктор наук з державного управління, професор кафедри управлінських технологій Університету економіки та права «КРОК»
  • Мелько Людмила Федорівна, кандидат педагогічних наук, доцент, завідувач кафедри туризму Університету економіки та права «КРОК»

Серед питань, що обговорювалися на конференції, були такі: співробітництво в галузі освіти та досліджень, в тому числі спільна магістерська підготовка фахівців, професійна перепідготовка військовослужбовців та членів їхніх сімей, розвиток програм обміну студентів і професорів українських університетів та Університету Нурланда (Норвегія).

У перший день роботи перед українськими гостями з вітальним словом виступили декан факультету Вищої школи бізнесу Університету Нурланда професор Бйорн Олсен і керівник Центру розвитку бізнес-співпраці в північних регіонах професор Фруда Меллемвік. Інформацією про стратегії виконання проекту соціальної і професійної адаптації військовослужбовців і результатами його реалізації в 2014 році поділився президент Міжнародного фонду соціальної адаптації Володимир Рубцов.

Представники університетів виступили з презентаціями своїх закладів, окреслили власне бачення перспектив та основних напрямів міжнародного співробітництва у сфері освіти.

Конференція 2014 / м. Буде

Другий день роботи розпочався з виступу ректора Університету Нурланда Пола Педерсена. Від імені сторони, що приймає, Пол висловив своє захоплення мужністю захисників суверенітету України, прагненням українського народу до змін. Далі виступили професор Фруда Меллемвік, Надзвичайний і Повноважний Посол Норвегії в Україні Йон Елведал Фредріксен (відеозвернення), головний консультант Головного департаменту правової політики Адміністрації Президента України Віктор Соловйов, Тимчасовий повірений у справах України в Норвегії Олег Грабовський, директор Інституту проблем державного управління та місцевого самоврядування Національної академії держуправління при Президенті України В'ячеслав Толкованов, старший науковий співробітник NUPI Роман Вакульчук.

Друга частина конференц-дня була присвячена обговоренню результатів та перспектив співпраці у галузі освіти, перспектив нового проекту «Підвищення кваліфікації державних службовців України в питаннях євроінтеграції». У рамках третьої секції обговорювалися можливості, існуючі та перспективні напрями у сфері бізнес-співпраці між Норвегією і Україною. Доповідачами виступили представники норвезьких і українських компаній та організацій, в тому числі Норвезько-української торгово-промислової палати. Завершився другий день конференції панельними дискусіями в форматі «запитання – відповідь».

Велика увага під час перших двох днів конференції була присвячена особливостям виконання проекту в нових умовах, технологіям досягнення поставлених завдань. Норвезькі та українські партнери вирішили закріпити своє бажання подальшої співпраці в Меморандумі.

Третій день був присвячений обговоренню та узгодженню деталей проекту з підвищення кваліфікації державних службовців України в питаннях євроінтеграції. В обговоренні взяли участь представники організацій, задіяних у запуску і подальшому супроводі проекту (Університету Нурланда, Адміністрації Президента України, компаній, що проводили моніторинг і аналіз потреб українських органів влади в регіонах, КНУ імені Тараса Шевченка).

Для інших гостей з України Університет Нурланда організував екскурсійну програму, що включала в себе відвідування музею авіації в м. Буде, унікального природного явища – виру Сальтштраумен (33 км від м. Буде), основних визначних пам'яток міста.

Конференція стала черговим важливим кроком для зміцнення та розвитку співпраці між двома країнами. Уже понад 20 років Норвегія є надійним партнером для України у сфері бізнесу та освіти і надає активну підтримку за допомогою соціальних проектів. А в даний час ця підтримка, і економічна, і політична, стає ще більш значущою, оскільки Норвегія обрала однозначну і тверду позицію щодо підтримки України як незалежної держави і виступає за територіальну цілісність і європейську інтеграцію нашої країни.

Конференція 2014 / м. Буде